Strona Główna | Kontakt
gdf
Strona Główna O Firmie Oferta Opis Zdjęcia Mapa Dojazdu Kontakt


UROCZYSTOŚCI 11 LIPCA
Data: 2015-07-07
Godzina: 20:36
Liczba wyświetleń: 917

Uroczystości 11 lipca w MalborkuBurmistrz Miasta Malborka Marek Charzewski zaprasza do wzięcia udziału w obchodach upamiętniających ważne dla mieszkańców Miasta wydarzenia związane z ich historią: 95. Rocznicy Plebiscytu na Ziemi Malborskiej oraz obchodzonej tego samego dnia 72. Rocznicy Rzezi Wołyńskiej. Rocznice wypadają w sobotę, ale do ich obchodów zapraszamy w piątek 10 lipca. Program wygląda następująco:

14.00 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą bojowników ruchu plebiscytowego o polskość Ziemi Malborskiej, mieszczącą się na budynku Staromiejskiego Ratusza

14.30 – złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą przybycie pierwszych powojennych osadników z Wołynia, mieszczącą się na budynku Dworca PKP

 

Dla osób chętnych do wzięcia udziału w uroczystości podstawiony będzie autobus komunikacji miejskiej, który spod Ratusza Staromiejskiego pojedzie na Dworzec PKP a po zakończeniu uroczystości powróci na przystanek MZK przy Starostwie Powiatowym.

 

Chociaż obydwa te wydarzenia mają całkowicie odmienny charakter i dzieli je wiele lat, mają jednak znaczenie dla historii Malborka i jego mieszkańców. Łączy je również jedna data – 11 lipca. W wyniku plebiscytu, pomimo prowadzonej od końca 1919 r. akcji propagandowej, Malbork na kolejne lata pozostał w granicach Niemiec. Zaś w wyniku akcji przeprowadzonej przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu, w pierwszym transporcie powojennych osadników do Malborka znaleźli się, w większości, właśnie przesiedleńcy z Kresów.
WASZE KOMENTARZE (0)

Pseudonim:
Komentarz:
Kod z obrazka:
.